Skrzypce – co kryje ten wyjątkowy intrument?

Wyobraź sobie szum morskich fal, śpiew ptaków, szelest wiatru w koronach drzew, wszystko to łączy się w słodką harmonię. A teraz pomyśl, że jest tam jeszcze melancholijny i poruszający serce dźwięk skrzypiec. Poruszająca melodia, prawda?

Ale czy wiesz, że skrzypce są jednymi z najstarszych instrumentów, jakie kiedykolwiek stworzono? Skrzypce były liderem orkiestry, zanim dyrygenci stali się jej głównym elementem. Wybitni kompozytorzy często dyrygowali aranżacjami orkiestrowymi z pierwszego fotela skrzypcowego lub pozycji koncertmistrza. W miarę jak orkiestry stawały się coraz większe, a liczba muzyków wzrastała, to się stopniowo zmieniało.

A skoro o kompozytorach mowa, czy wiesz, że Mozart był także znakomitym skrzypkiem? Ojciec Mozarta, również bardzo utalentowany skrzypek, był bardzo zaangażowany w jego edukację muzyczną i zabierał go na swoje występy w całej Europie. Jest to świetny przykład budowania więzi rodzinnych za pomocą muzyki.

Jednak współczesne skrzypce, które dziś rozpoznajemy, pojawiły się dopiero na początku XVI wieku w północnych Włoszech. To wtedy francuska królowa, Catherine De Médicis, zleciła Andrei Amati stworzenie szeregu instrumentów strunowych dla Royal Ensemble. Uważano, że to z tej pracy wykrystalizowała się konstrukcja podstawowej formy współczesnych skrzypiec. Skrzypce to również jeden z najtrudniejszych i najbardziej satysfakcjonujących instrumentów, jakich możesz się nauczyć. To także jeden z nielicznych instrumentów, który potrafi dopasować się do różnorodności i złożoności ludzkiego głosu.

Jest wiele ciekawych wynalazków pochodzących z Włoch, a jednym z nich są skrzypce. Chociaż jest to popularny instrument na całym świecie, istnieje kilka interesujących faktów na temat skrzypiec, których możesz nie znać.

  • Słowo skrzypce pochodzi od średniowiecznego łacińskiego słowa vitula, oznaczającego instrument strunowy.
  • Skrzypce są zazwyczaj wykonane z drewna świerkowego lub klonowego.
  • Współczesne skrzypce istnieją od około 500 lat.
  • Smyczek do skrzypiec jest zwykle naciągnięty na 150-200 włosów. Może być wykonany z różnych materiałów, w tym nylonu i włosia końskiego.
  • Struny do skrzypiec zostały po raz pierwszy wykonane z jelita owczego (powszechnie znanego jako katgut), które zostało naciągnięte, wysuszone i skręcone.