Jak wyglądały początki muzyki?

Zastanawiałeś_aś się kiedyś, jakie były początki muzyki? Dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia bez muzyki, która otacza nas wszędzie. To, jakiej muzyki słuchamy, ma wpływ na to, jak jesteśmy postrzegani, ale zanim pojawił się jazz, rock, pop, R&B, musiał być jakiś początek, bez wysokiej klasy instrumentów i wykształconych muzyków. Nie jest łatwo określić, w jaki sposób i kiedy miało miejsce powstanie muzyki, jednak wiadomo na pewno, że historia muzyki sięga czasów prehistorycznych.
Nasi przodkowie wydawali dźwięki przypominające śpiew jako forma wielbienia bóstw, w celu umilenia sobie pracy, rozładowania napięcia, dodania otuchy w kryzysowych momentach czy zagrzewania do walki.

Jako instrumenty świetnie sprawdzały się palmy lub dzidy, muszle i piszczałki zrobione z kości zwierząt. Do rytmu klaskano lub uderzano w różne części ciała. Z czasem muzyka coraz częściej towarzyszyła tańcom, ceremoniom i obrzędom religijnym. Według specjalistów, muzykę zaczęto zapisywać na glinianych tabliczkach już 5000 lat p. n. e., dowodem jest odnaleziony w połowie XX wieku, a pochodzący z ok. 1400 r. p. n. e. Hymn do Nikkal. Hymn ten uważany jest za najstarszy odtworzony współcześnie utwór, natomiast pierwszy kompletny zapis utworu muzycznego, który przetrwał do naszych czasów, pochodzi z IX wieku naszej ery.

Epoki w historii muzyki

Na przestrzeni lat muzyka rozwijała się, a kompozytorzy tworzyli coraz to nowsze style i formy muzyczne. Aby to usystematyzować, historię muzyki podzielono na siedem epok:

Starożytność

W starożytności muzyka towarzyszyła głównie ceremoniom religijnym i obrzędom magicznym, chociaż nieśmiało zaczęto jej też używać w celach rozrywkowych. W tym czasie powstały też pierwsze w historii instrumenty perkusyjne, dęte, a także strunowe.

Średniowiecze

W średniowieczu muzyka była ściśle powiązana z chrześcijaństwem, a jej głównymi ośrodkami były kościoły, katedry i klasztory. To w tym czasie powstał jednogłosowy męski śpiew liturgiczny wysławiający Boga- chorał gregoriański. Powoli rozwijała się także muzyka świecka, którą charakteryzowały jednogłosowe pieśni i ballady. Najsłynniejszymi kompozytorami tego okresu w Polsce byli Mikołaj z Radomia oraz Wincenty z Kielc, a najpopularniejsze utwory tamtego okresu, które zachowały się do naszych czasów, to Bogurodzica i Gaude Mater Polonia.

Renesans

Renesans to czas, kiedy w muzyce pojawia się polifonia i harmonia (zaczęto używać współbrzmiąco wielu głosów i instrumentów), a jej głównymi ośrodkami były szkoła włoska i niderlandzka. To z tego okresu pochodzi psalm autorstwa Mikołaja Gomułki „Nieście chwałę mocarze”.

Barok

Barok jest początkiem systemu molowego i durowego. W tym okresie powstały takie formy muzyczne jak oratorium, koncert solowy, opera oraz sonata. Kompozytorami tej epoki są m. in. Antonio Vivaldi (” Cztery pory roku”), Jan Sebastian Bach (” Aria na strunie G”) oraz Jerzy Fryderyk Heandel (” Alleluja” wraz z oratorium „Mesjasz”).

Klasycyzm

W okresie klasycyzmu rozwijała się muzyka kameralna oraz wielkie orkiestry symfoniczne. W tym czasie powstały nowe formy muzyczne, takie jak sonata klasyczna, koncert klasyczny oraz symfonia. Najsłynniejsi kompozytorzy epoki to Józef Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven.

Romantyzm

Muzyka stała się formą sztuki, wyrażającą uczucia i nastroje twórcy. To czas twórczości Roberta Schumana, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Feliksa Mendelssohna, którzy komponowali sonaty, ballady, wariacje i poematy symfoniczne.

Muzyka współczesna

W tej epoce powstały impresjonizm i ekspresjonizm, a także rozwinęły się takie rodzaje muzyki jak koncertowa i elektroniczna.

Podsumowanie

Jak widzisz, zanim powstały znane dzisiaj 1264 gatunki muzyki rozrywkowej (!) musiało upłynąć wiele lat. W przyszłym tygodniu podrzucę parę ciekawostek na temat historii muzyki w Polsce.
Tymczasem życzę Ci pięknego, jesiennego wieczoru 🙂