Dlaczego warto uczyć się gry na fortepianie?

Jak Ci mijają pierwsze, jesienne tygodnie? Wrzesień to podobno w ciągu roku taki drugi styczeń, więc mam nadzieję, że nowe plany i cele realizujesz w towarzystwie rozgrzewającej herbaty, a nie pierwszego, jesiennego przeziębienia 😉 W poprzednich wpisach chciałam zachęcić Cię do słuchania muzyki i muzykowania, przedstawiając korzyści, jakie w naszym życiu przynosi właśnie muzyka.
Dzisiaj przejdę trochę bardziej do konkretów, czyli powodów, dlaczego warto uczyć się gry na fortepianie (a także keybordzie czy pianinie)

O “twardych” powodach, takich jak: wzmocnienie koncentracji uwagi, wpływ na lepszą pamięć operacyjną i krótkotrwałą, szybsze przetwarzanie informacji, sprawniejsze posługiwanie się klawiaturą komputerową, czy łatwiejsze uczenie się języków obcych, wspominałam w poprzednich wpisach. Ale może chciałbyś/ chciałabyś te jesienne wieczory, kiedy za oknem jest pochmurno, a o szyby uderzają krople deszczu, spędzać w ciepłym domu, grając “Dla Elizy” czy utwory skomponowane przez Hansa Zimmera? A może od zawsze marzyłaś o wspólnym kolędowaniu z rodziną, przy akompaniamencie panina? Możesz to zrealizować jeszcze w najbliższe święta!

Od czego zacząć?

Na samym początku, zakładając, że masz w domu instrument, konieczne jest zapoznanie się z nutami oraz ich rozmieszczeniem na klawiaturze. Na początku z pewnością będzie się pojawiała frustracja, ale uwierz mi, wszyscy, nawet światowej sławy pianiści, byli w tym miejscu. Nie bez powodu mówimy “Nie od razu Rzym zbudowano” 🙂 Oczywiście można uczyć się grać ze słuchu, natomiast w tej sytuacji nie będziesz w stanie korzystać z zapisów nutowych innych utworów.

Kolejnym etapem, kiedy już poznasz nuty i ich rozmieszczenie na klawiaturze, będzie koordynacja obu rąk. Nie jest to najprostsze i wymaga treningu, ale kiedy już opanujesz tę umiejętność, będzie tylko lepiej. Najważniejszym elementem jest systematyczność i konsekwencja. Lepiej jest ćwiczyć kwadrans codziennie, niż raz w tygodniu godzinę.

Na tym etapie przydatne są lekcje z korepetytorem, z którym możesz spotykać się offline, lub pobierać lekcje online. Wskazówki, które będziesz otrzymywać od nauczyciela, pomogą Ci uniknąć zniechęcenia do gry z powodu złych technik czy nieodpowiednio realizowanych ćwiczeń.

Mam nadzieję, że tym listem zachęciłam Cię do nowego hobby, jakim jest nauka gry na fortepianie (kto wie, może to hobby doprowadzi Cię do grania swoich własnych koncertów i nagrywania płyt? 😉 Jeżeli masz jakiekolwiek pytania związane z tym procesem- napisz do mnie, chętnie odpowiem!

Tymczasem życzę Ci słonecznych, kolorowych, jesiennych dni